marți, 29 noiembrie 2022

Cine e Cruella?

Cine e Cruella? 

       Sunt un om vesel, plin de viață, care iubește la nebunie cățeii. De-a lungul timpului am crescut doi câini vagabonzi, iar acum sunt fericita ”mămică” a unei Dodoline care îmi colorează viața în fiecare zi. 
        Porecla de Cruella am primit-o de la tatăl meu, care într-un schimb de replici pline de umor, nemaiavând cale de scăpare, mi-a zis sec: ”Tu, tu, tu Cruellă ce ești!”
Sunt un om pragmatic, realist, îngrozitor de sincer (nu-i tocmai o calitate), ironic, adeptul dreptății și care se ghidează după zicala - ”Dacă vrei ca lucrurile să iasă bine, pune mână și fă-le tu. Nu te baza pe alții!”. Bineînțeles că asta nu se aplică și în bucătărie. 😂
Sunt absolventă a Facultății de Jurnalism, masterandă în Publicitate și PR. Sunt în primul rând mama unui pui de om de 5 anișori, manager de restaurant, coordonator și organizator a peste 900 de evenimente, om de marketing și fost reporter de investigații economice la Ziarul de Iași.
Blogul Cruellei este o continuare a pasiunii mele de jurnalist. Aici NU voi scrie niciodată despre un lucru în care nu cred sau nu mă regăsesc, NU voi scrie niciodată doar de dragul de a scrie și NU voi scrie niciodată ca să plictisesc.

Ce spun foștii și actualii colaboratori


Nina Răutu - Nina Studio (foto&video)


~Pe Gabriela ne-a recomandat-o o prietenă și ne-a plăcut de ea din prima clipă. Are o energie molipsitoare, cu zâmbetul mereu pe buze și foarte implicată în tot ceea ce face. Noi suntem foarte prinși mai mereu cu diferite proiecte și uităm adesea să fim prezenți în online. Aici intervine Gabriela care ne "sâcâie" mereu cerându-ne fotografii pentru postări. Ne bucurăm că ne este alături și că avem o colaborare așa frumoasă.~

______________________________________________________________


Constantin D. - Administrator Caseco Auto Serv - Brașov

~Ai spune că o fată nu poate scrie despre mașini doar primind niște poze și neștiind mai nimic despre autovehicule. Ei bine, nici pomeneală când vine vorba de Gabriela!
 Deși mereu primește doar poze de la noi, întotdeauna are grijă să ceară detalii suplimentare și să îmbrace informațiile într-o formă atractivă și pe înțelesul tuturor. De când o avem pe Gabriela în echipa nostră, datorită postărilor pe social media, nu doar că ne-a crescut numărul de clienți, dar ne trec pragul din ce în ce mai multe doamne care vin cu toată încrederea la noi.~

______________________________________


Loredana Mihai - Administrator Amis Restaurant

~Venirea Gabrielei în echipa noastră s-a văzut încă din prima zi. Cu o energie debordantă și o implicare de 100% a reușit în scurt timp să schimbe cu totul imaginea restaurantului. Am devenit mai vizibili, mai apreciați, mai căutați. În câteva luni de la deschidere, am ajuns să rezervăm aproape toate weekendurile până la finele anului, găzduind diferite evenimente, de la mese după botez și cununii civile, până la tăieri de moț și mese aniversare.  Acest lucru se datorează Gabrielei și întregului colectiv Amis.~

____________________________________________________Elena Irimia - Administrator Restaurant La Taifas


~Om vesel, dedicat, implicat 1000%. Mereu vine cu idei noi, nu spune NU la nimic și orice problemă are întotdeauna rezolvare cu ea. A transformat punctele noastre slabe în atuuri, iar cu ea în echipă am crescut vizibil de la o zi la alta. Suntem recunoscători pentru prietenia ei și colaborarea fructuoasă.~

__________________________________________________


Oana B. - Oscar Group (Oscar Restaurant, Oscar Residence, Hunter's Pub,
Casa Vânătorului, Nafi DressCode)

~ Gabriela este o profesionistă! Este atât de implicată și empatică încât îți oferă siguranța că proiectul tău va avea succes! Este creativă, mereu cu zâmbetul pe buze și cand începe să scrie îți dai seama imediat că are har! Îți mulțumesc mult dragă Gabriela pentru toți acești ani în care am colaborat! ~

_________________________________________________

________________________________________________________

Cristina L. - Administrator Măcelăria La Tomi 

~ Gabriela este genul de persoană care poate scrie despre orice. Nu este ușor să scrii zi de zi despre o măcelărie și de aceea am rămas plăcut surprinși să vedem că postările zilnice de pe pagina noastră de Facebook sunt mereu altele. Știe să îmbine cuvintele în așa fel încât chiar și o poză banală cu carne să transmită o poveste. Ne bucurăm să o avem în echipa noastră. ~

___________________________________________________Artusa Sasu - Administrator Arty Events & Cakes by Arty


~ Gabriela...pe Gabriela am cunoscut-o printr-o prietenă de familie. Este o femeie pozitivă, foarte creativă și un om vesel. Ce îmi place cel mai mult la ea? Felul ei de a transforma un text banal într-o adevărată poveste. Felul ei de a înțelege printr-un cuvânt toată ideea pe care vreau să i-o transmit. Felul ei de a reuși să transmită emoții atunci când citești ceva scris de ea. Interesul și implicarea ei 100%. O recomand cu mare drag! ~

______________________________________________________


Alexandru Chiriac - Administrator Panorama Ferestre - Bacău 


O recomand cu căldură pe Gabriela pentru cei care cred în dezvoltarea și promovarea online a propriului business. Promovarea este esențială, așa că am ales persoana potrivită pentru partea de publicitate.


_________________________________________________________Andrei Bălan - îndrăgit interpret de muzică populară și nu numai

~ Când spui Cruella te gândești la acea "domnetă" care vroia să îi transforme pe micuții dalmațieni în haine de blană, nu? Un personaj negativ, plin de defecte, un fel de Aglae Giurgiuveanu din Enigma Otiliei a lui Călinescu, o "babă absolută fără cusur în rău"!
Eiii, eu am cunoscut-o pe Cruella noastră cu totul altfel! E genul de om pe care îl întâlnești once in a lifetime - implicată și dedicată, serioasă dar și amuzantă și mereu pusă pe șotii! E persoana cu care ai vrea să lucrezi toată viața! E mereu deschisă pentru a realiza noi proiecte și mereu dispusă să accepte noi provocări! "Și ce dacă nu a mers aici! O iau de la capăt în altă parte!", ar fi motto-ul ei în viață! Am colaborat și am elaborat împreună diferite proiecte și multe evenimente după care la final ne-am strâns mâinile și am constatat împreună reușita lor! Nu a spus NU niciodată la vreo propunere venită din partea mea! Îmi amintesc de toate petrecerile de la care oamenii plecau doar cu regretul că nu a durat mai mult! Da, așa sunt evenimentele pe care le organizează ea și pentru care pune mult, mult suflet...că dacă nu pui și un strop de suflet, ce ar mai ieși! E persoana care se adaptează și știe mereu cum să abordeze clientul și colaboratorii ca aceștia la final să fie mulțumiți! Cruella, nu pot decât să îți doresc mult succes în tot ceea ce faci, pentru că eu știu că tu faci bine, și întotdeauna să îți amintești că mereu vei găsi în mine un om pe care te poți baza! ~
________________________________________________________________________

Dudu Cumpăt - Manager Acutica - Salon de frumusețe feminină & masculină

~ A fost o colaborare care s-a văzut pe Facebook. Postările au fost adaptate cerințelor noastre. Adaptabilitate și înțelegerea ideilor. Seriozitate și confidențialitate. ~

_______________________________________________________________________

Toni Hrițac - redactor șef - Ziarul de Iași

~ Ca redactor-șef al cotidianului ”Ziarul de Iași”, îmi face plăcere să vă scriu despre colaborarea pe care am avut-o 4 ani de zile cu dra Gabriela Curelaru când a fost angajată pe postul de reporter, în cadrul departamentului Economic.
Până în 2012, a avut sub observație, în calitate de jurnalist, toate instituțiile economice din județul Iași. Principalele sale responsabilități erau acelea de a verifica documentele și apoi redacta orice informație care făcea obiectul unui articol.
Articolele semnate în ”Ziarul de Iași” de Gabriela, sunt o dovadă a creativității și talentului acesteia în exprimarea scrisă. În documentare, fosta noastră angajată a arătat o deosebită atenție față de detalii, precum și capacitatea de analiză și interpretare.
S-a integrat într-un timp foarte scurt în echipa ”Ziarul de Iași” și s-a arătat întotdeauna dispusă să învețe și să asimileze informații noi.
Fire creativă, dinamică și în același timp echilibrată, dra Gabriela Curelaru nu a avut nici un conflict în colectivul nostru, în care de altfel a fost foarte apreciată. S-a adaptat cu ușurință oricărei situații și a dat dovadă de reale abilități de comunicare, precum și discreție în obținerea și folosirea informațiilor. ~


____________________________________________________________________


Ana Maria Coca  - Manager Q-Bo Ink Tattoo Parlor

~ Un prieten ne-a recomandat-o pe Gabriela în momentul în care salonul avea nevoie de ceva diferit. 
Totul a început cu organizarea primului eveniment aniversar, în urma căruia, mulțumită ideilor ei, am câștigat nenumărate review-uri pozitive, pe diverse blog-uri cunoscute din Iași, în doar câteva zile. 
Am colaborat minunat împreună, ea mai mult motivându-ne să ne ajutăm singuri. Ne cerea fotografii cu tatuaje, mai des decât reușeam noi să le terminăm. Dar ușor, ușor...și fotografie după fotografie, am ajuns mai sus decât ne așteptam. Pentru asta și pentru prietenia ei îi mulțumim din suflet. 
Dacă aveți nevoie de o idee la care voi singuri nu credeți că vă puteți gândi, contactați-o cu încredere pe ea! ~

________________________________________________________________________________________________________________________


Alina Nicșan - Manager Kamy's Way 

~ Plăcerea de a o cunoaște și de a colabora cu Gabriela a fost o reală încântare pentru mine. Ce am apreciat la omul Gabriela? Implicarea de 200%, soluțiile oferite și flexibilitatea de care a dat dovadă. Ne-a provocat să creștem, ne-a ghidat și a venit cu idei îndrăznețe. Cuvântul care o definește este profesionalismul și cu siguranță vom mai colabora în viitor. Fire veselă, optimistă și curajoasă, ne-a inspirit pe noi ca și oameni, așa că nu îi pot spune decât “mulțumesc, mulțumesc, mulțumesc”. ~


__________________________________________________________________


Florin Mare - Managing Partner - Boomerang - agenție de branding și comunicare~ Entuziasmul, energia și spiritul jovial al Gabrielei s-au coagulat într-un catalizator ce a contribuit la procesul creativ din Boomerang, iar emoțiile transmise prin texte au fost verificate și confirmate în proiectele noastre de branding și comunicare. Îi mulțumim mult pentru implicare. ~


____________________________________________________________________

Irina Matei - Manager ReenahMatei Beauty - Salon de cosmetică și înfrumusețare

~ Acum 5 ani Gabriela mi-a fost prezentată de un prieten ca fiind "o persoană care se pricepe la oameni, știe să comunice, știe să folosească cuvântul și prin ceea ce scrie creează imagini" . Acum pot spune și eu că este o profesionistă, are talent în a scrie și are un caracter puternic. 
Îmi doresc o colaborare frumoasă și să creștem împreună.~

_____________________________________________________________________Un comentariu: